Fellépők / Dresch Quartet

Dresch Quartet

Dresch „Dudás” Mihály a magyarországi dzsesszélet kimagasló alakja. Lemezeit a magyar etnodzsessz alapműveiként tartják számon, melyekben a dzsessz egyetemes nyelvéből kristálytisztán hallhatók ki a magyar népzene dialektusai.

Dresch „Dudás” Mihály a magyarországi dzsesszélet kimagasló alakja. Lemezeit a magyar etnodzsessz alapműveiként tartják számon, melyekben a dzsessz egyetemes nyelvéből kristálytisztán hallhatók ki a magyar népzene dialektusai. Dresch 1955-ben Budapesten született, de gyermekkorában sok időt töltött nagyszülei alföldi falujában, ahová első népzenei élményei is kötik. A dzsessz Johnny Griffin hallatán kerítette a hatalmába, az ő hatására kezdett szaxofonozni, s iratkozott be a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola Jazz Tanszakára, ahol 1979-ben végzett. Hamar ráébredt arra, hogy nem érdemes a dzsessz fekete óriásainak a stílusában játszani. „A zene egész embert kíván – mondta egy interjúban –, beleértve, hogy honnan jön – az fog a hangszeren megszólalni. Így támadt arra igényem, hogy a saját élményeimet játsszam. Ugyanis gyakorlás közben feltűnt, hogy miközben az első kis darabjaim létrejöttek, a nagyszüleimre gondoltam.” A Liszt Ferenc-díjas Érdemes művész 1984-ben alapította első önálló kvartettjét, melynek a kilencvenes évek közepéig gyakran változott a felállása, a magyarországi dzsesszélet olyan kiválóságainak részvételével, mint Grencsó István (fúvós hangszerek), Benkő Róbert (bőgő) Geröly Tamás (dob), Lajkó Félix (hegedű), Kovács Ferenc (hegedű, trombita). 1998-tól Baló István ült a dobok mögé, és a fiatal Szandai Mátyás bőgőzött. Napjainkig a nemzetközi dzsesszélet számos nagyságával dolgoztak együtt, közöttük volt Archie Shepp, Roscoe Mitchell, Chico Freeman, Lee Konitz, David Murray és Dewey Redman.

Az 1985-ös Sóhajkeserűtől kezdődően Dresch egy tucat rendkívül jelentős albumot tett az asztalra. Ilyen volt a Hazafelé, a Gondolatok a régiekről, a Zeng a lélek, a Folyondár…, a Révészem, révészem, a Mozdulatlan utazás, a Szép csendesen, a Hungarian Bebop, az Egyenes zene, a Ritka madár és legújabban a Fuhun, mely az ő ötlete alapján készült kromatikus furulyáról kapta a nevét. Ezen az albumon Hock Ernő bőgőzik a zenekarban, ő most a negyedik a kvartettben. Az Értől az Óceánig rendezvény keretében vendégük lesz Balogh Kálmán cimbalomművész is, aki Lukács Miklóssal négykezest játszik a WOMEX-en is sikert aratott Balogh Kálmán – Lukács Miklós cimbalomduó darabjaiból.

 

 

A zenekar tagjai
Dresch Mihály – szaxofon, furulya, tárogató
Lukács Miklós – címbalom
Hock Ernő – nagybőgő
Baló István – dob

Lemezkiadó
Budapest Music Center
www.bmcrecords.hu
X-Produkció
www.xprodukcio.hu
Fonó Budai Zeneház
www.fono.hu

Koncert
Dresch Mihály
dresch.mihaly@freemail.hu